

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 30 mA |
| Forward Voltage | 1.8 V to 2.4 V |
| Illumination Color | Orange |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 600 nm to 608 nm |
Stock: 3739
Distributors
pcbx
Unit Price$0.01872
Ext.Price$0.01872
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01872 | $0.01872 |
| 10 | $0.00936 | $0.09360 |
| 50 | $0.00720 | $0.36000 |
| 100 | $0.00637 | $0.63700 |
| 500 | $0.00563 | $2.81500 |
| 1000 | $0.00517 | $5.17000 |
| 3000 | $0.00474 | $14.22000 |
| 5000 | $0.00435 | $21.75000 |
| 10000 | $0.00399 | $39.90000 |
| 30000 | $0.00366 | $109.80000 |
